Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 09:18
 
VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!
Alaşehir Vergi Dairesi Müdürlüğü, 17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7256 sayılı bazı alacakların yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun ile ilgili kamuoyuna bir bilgilendirme yaptı. Müdürlükten yapılan açıklama aynen şöyle;
Haberi


“7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17 Kasım 2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

            Yapılandırma Kanunuyla;

 • Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak
 • Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde     ayrıca indirimler yapılacak
 • Borçlar taksitler halinde ödenebilecek
 • Borçların takibiyle ilgili vergi ihtilafları sonlandırılacak
 • 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacaklar            talep edilmesi halinde 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılabilecek
 • Yapılandırılan alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde       ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden       indirim yapılacak

 

  Bu kadar çeşitli alanlarda düzenleme yapan ve toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, Kanundan azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetleri başlatılmıştır.

 

  Başkanlığımız/Defterdarlığımız tüm personeli ile Kanunu anlatmak ve uygulamak üzere hazır bulunuyoruz.

 

      Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor.

 

 • Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların faizi Yİ-ÜFE oranında yani yaklaşık 75 oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor.
 • Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor.
 • Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi tekrar indirim yapılıyor ve borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;

 

 • Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan 90 oranında,
 • Yapılandırılan borcun Kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması halinde ceza tutarından da ayrıca 25 oranında

 

indirim yapılıyor.

 

 • Taksitli ödeme seçeneğini tercih edenler;
  • İsterlerse ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapabilir ve getirilen imkânlardan yararlanabilirler.
  • İsterlerse birinci taksiti süresinde ödedikten sonra geri kalan taksitlerin tamamını ikinci taksit ödeme süresi içinde ödeyerek indirim imkânlarından yararlanabilirler.

 

 • Bu durumda yapılandırma nedeniyle hesaplanan katsayı alınmayacağı gibi Yİ-ÜFE tutarından 50 oranında indirim yapılacak.
 • Yapılandırılan borcun Kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması durumunda ceza tutarından 12,5 oranında indirim yapılacak.

 

 • Yapılandırılan alacağın sadece faiz, gecikme zammı gibi fer’i alacaklardan oluşması halinde de indirim uygulamasından yararlanılabilecek.
  • Bu durumda fer’i alacak yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarından 50 oranında,
  • Birinci taksit süresinde ödenmiş olması koşuluyla ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde 25 indirim yapılacak.

 

 • Yapılandırma Kanunu borçları 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı veriyor.

 

 • Taksitlere bu gün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanacak.

 

            Vatandaşlarımız, kamuya olan borçlarını Kanunun sunduğu imkânlardan yararlanmak suretiyle yapılandırabilecek ve ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek.

 

            Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek.

 

Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar dahil idari para cezaları Kanun kapsamda yapılandırılabilecek.

 

YURTKUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.

 

Kanun 31 Ağustos 2020 tarihini esas alıyor. 31/8/2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önce tahakkuk ederek Kanunun yayımı tarihi itibarıyla kesinleşmiş olan ve bu tarih itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunanlar kapsama girmekte olup, 31/8/2020 tarihinden sonra tahakkuk edenler kapsama girmemektedir.

 

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler.

 

Yapılandırma ihlal edilmediği sürece borcu yoktur belgesi alınabilecektir.

 

Başvuru ve ödemeler

 

Kanundan yararlanmak isteyenlerin, 31 Aralık 2020 tarihinekadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

 

Başvurular Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi www.gib.gov.trveya e-devlet www.turkiye.gov.tr üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da yapılabilecek. Bu noktada yaşanan salgın hastalık nedeniyle tüm vatandaşlarımıza elektronik başvuru yöntemlerini kullanmalarını özellikle hatırlatmak isteriz.

 

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak.

 

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Şubat 2021 (bu tarih dâhil) tarihine kadar yapılması gerekiyor.

 

Peşin ödemeler teşvik ediliyor.

 

Vatandaşlarımıza, bu Kanunla getirilmiş olan peşin ödeme düzenlemesini tekrar hatırlatmak istiyoruz.

 

 • Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
  • Katsayı alınmıyor,
  • Yİ-ÜFE tutarından 90 oranında indirim yapılıyor.
  • Kanun kapsamındaki idari para cezalarından 25 indirim yapılıyor.
  • Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından 50 indirim yapılıyor.

 

 • Taksitle ödeme seçeneği tercih edilmesi ve birinci taksit süresinde ödendikten sonra geri kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
  • Katsayı alınmıyor,
  • Yİ-ÜFE tutarından 50 oranında indirim yapılıyor.
  • Kanun kapsamındaki idari para cezalarından 12,5 indirim yapılıyor.
  • Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından 25 indirim yapılıyor.

 

 • Peşin ödeme seçeneği tercih edilmekle birlikte, ilk taksit ödeme süresi içinde ödemenin yapılamaması halinde, ertesi ayın sonuna kadar bu tutarın geç ödeme zammı ile ödenmesi mümkün. Bu şekilde yapılan ödemelerde de;
  • Katsayı alınmıyor,
  • Yİ-ÜFE tutarından 50 oranında indirim yapılıyor.
  • Kanun kapsamındaki idari para cezalarından 12,5 indirim yapılıyor.
  • Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından 25 indirim yapılıyor.

 

Öncelikle belirtmekte yarar var. 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacak.

 

Ancak, mükelleflerin talep etmeleri durumunda, 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlar yeni Kanuna göre yapılandırılabilecek.

 

 

Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var.

 

Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir.

 

İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacak.

 

Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 189  aracılığıyla cevap alabilirsiniz.

 

Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir kanun olan bu yeni yapılandırma Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkânlar dâhilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz.

 

Ayrıca, COVİD-19 pandemisi nedeniyle başvurularınızın www.gib.gov.tr adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda ya da posta yoluyla yapılması ve ödemelerde de kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi hususunu tekrar hatırlatmak isteriz.

 

Herkese sağlıklı günler dileriz.”

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: VERGİ, DAİRESİ, MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN, , ÖNEMLİ, AÇIKLAMA!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
44
0
4
2
14
20
2
Fenerbahçe
42
0
4
3
13
20
3
Galatasaray
39
0
5
3
12
20
4
Gaziantep FK
35
0
3
8
9
20
5
Alanyaspor
34
0
6
4
10
20
6
Trabzonspor
33
0
5
6
9
20
7
Hatayspor
32
0
6
5
9
20
8
Fatih Karagümrük
30
0
6
6
8
20
9
Yeni Malatyaspor
27
0
7
6
7
20
10
Antalyaspor
26
0
6
8
6
20
11
Çaykur Rizespor
25
0
7
7
6
20
12
Kasımpaşa
25
0
9
4
7
20
13
Göztepe
25
0
7
7
6
20
14
Sivasspor
24
0
6
9
5
20
15
Başakşehir FK
24
0
8
6
6
20
16
Konyaspor
23
0
9
5
6
20
17
Kayserispor
19
0
11
4
5
20
18
Gençlerbirliği
19
0
11
4
5
20
19
MKE Ankaragücü
18
0
12
3
5
20
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
12
5
3
20
Özlü Sözler
Tuzağa saçtığın taneler cömertlik sayılmaz ki.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı