Alaşehir’de vatandaşlar kazaların önlenmesi için tedbir istiyor

ASAYİŞ 31.10.2023 - 12:50, Güncelleme: 31.10.2023 - 12:50
 

Alaşehir’de vatandaşlar kazaların önlenmesi için tedbir istiyor

Alaşehir’de sık olarak kazaların meydana geldiği dört nokta var. Bunlar: Alaşehir - Salihli yolu Piyadeler Kavaklıdere hattı. Diğeri iki bölge ise Çataltepe Kavşağı ve Delemenler Mahallesi Kavşağı. Bu üç bölge de çok sık kazaların yaşandığını basın ve medyadan takip ediyorsunuzdur. Dördüncü bir yer var ki en tehlikesi. Burası ise Alaşehir - Kula yolu Alaşehir - Baklacı Mahallesi hattı...
Alaşehir, nüfusa oranla en çok kazanın yaşandığı ilçeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İlçe genelinde trafik denetimleri sık olsa da, her sürücünün başına bir polis veya jandarma dikemezsiniz. Her sürücü, belirlenen kurallara uymalı ve bu doğrultuda yolculuk faaliyetini gerçekleştirmeli. Fakat, Alaşehir’de bu olmuyor. Dikkatsizlik ve kural tanımamazlık nedeniyle ilçede hemen hemen her gün kaza yaşanıyor. İlçede sık kazaların yaşandığı yol güzergâhlarından biri Alaşehir - Baklacı Mahallesi hattı. Alaşehir'in En Riskli Yolu  Alaşehir - Kula yolunun Alaşehir'den Baklacı Mahallesi çıkışına kadar olan kısmı geniş olması nedeniyle sürücüler hız kurallarına uymayarak ciddi hız yapıyorlar. Bu hatta şimdiye kadar bir çok kaza meydana geldi ve çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu güzergah üzerinde bir lise, bir ilkokul ve Celal Bayar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bulunuyor. Bunun haricinde yine aynı hat üzerinde iki düğün salonu yer alıyor. Hız Koridoru Sistemi Uygulanabilir! Alaşehir'in en fazla risk teşkil eden yolu olan Alaşehir - Kula yoluna Hız Koridoru Sistemi kurulabilir. İlçe girişi kavşağında Kula yolunun başlangıç kısmına ve Baklacı Mahallesi’nin çıkış bölgesi kısmına hız kontrol cihazları yerleştirilebilir. Birinci noktadan giriş yapan aracın hız ve zaman bilgisi çekilen araç fotoğrafı ile birlikte hafızaya alınır, araç ikinci noktadan geçiş yaptığı anda aynı bilgiler yeniden alınır ve gidilen mesafe, iki nokta arasında alınan zamana bölünerek ortalama hız tespit edilir. Böyle bir sistemin olduğunu gören hiç bir araç sahibi hız sınırını aşmaz. Aşsa da cezasına katlanır ve bir daha aynı hatayı tekrarlamaz. Mahalle Sakinleri Yetkililerden Tedbir Alınmasını İstiyor  Alaşehir Kula yolunda araç trafiğinin oldukça fazla olduğunu belirten vatandaşlar, “Bu yol, ilçemizin en geniş arterlerinden biri. Baklacı Mahallesi'nde askeriye olması yine aynı mahallede Üniversite olmasının yanı sıra Kula istikametine gitmek isteyenler bu yolu kullandığı için, çok sayıda araç buradan geçiyor. Bu yolun hız limiti saatte 50 km olmasına rağmen bu kurala uymayan sürücüler kazalara davetiye çıkarıyor. Sıklıkla da maddi hasarlı ya da yaralamalı kazalara şahit oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde yine aynı bölgede kazada biri hayatını kaybetti. Bu yoldaki araçların hızının düşürülmesi için kasise ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Lise bölgesine konulacak kasislere ilave olarak üniversite bölgesine kasis konabilir. Sonrasında ise Baklacı ilkokulu bölgesine. Böylece sürücülerin aşırı hız yapmasının önüne geçilmiş olur.
Alaşehir’de sık olarak kazaların meydana geldiği dört nokta var. Bunlar: Alaşehir - Salihli yolu Piyadeler Kavaklıdere hattı. Diğeri iki bölge ise Çataltepe Kavşağı ve Delemenler Mahallesi Kavşağı. Bu üç bölge de çok sık kazaların yaşandığını basın ve medyadan takip ediyorsunuzdur. Dördüncü bir yer var ki en tehlikesi. Burası ise Alaşehir - Kula yolu Alaşehir - Baklacı Mahallesi hattı...

Alaşehir, nüfusa oranla en çok kazanın yaşandığı ilçeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İlçe genelinde trafik denetimleri sık olsa da, her sürücünün başına bir polis veya jandarma dikemezsiniz.

Her sürücü, belirlenen kurallara uymalı ve bu doğrultuda yolculuk faaliyetini gerçekleştirmeli. Fakat, Alaşehir’de bu olmuyor. Dikkatsizlik ve kural tanımamazlık nedeniyle ilçede hemen hemen her gün kaza yaşanıyor. İlçede sık kazaların yaşandığı yol güzergâhlarından biri Alaşehir - Baklacı Mahallesi hattı.

Alaşehir'in En Riskli Yolu 

Alaşehir - Kula yolunun Alaşehir'den Baklacı Mahallesi çıkışına kadar olan kısmı geniş olması nedeniyle sürücüler hız kurallarına uymayarak ciddi hız yapıyorlar. Bu hatta şimdiye kadar bir çok kaza meydana geldi ve çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu güzergah üzerinde bir lise, bir ilkokul ve Celal Bayar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bulunuyor. Bunun haricinde yine aynı hat üzerinde iki düğün salonu yer alıyor.

Hız Koridoru Sistemi Uygulanabilir!

Alaşehir'in en fazla risk teşkil eden yolu olan Alaşehir - Kula yoluna Hız Koridoru Sistemi kurulabilir. İlçe girişi kavşağında Kula yolunun başlangıç kısmına ve Baklacı Mahallesi’nin çıkış bölgesi kısmına hız kontrol cihazları yerleştirilebilir. Birinci noktadan giriş yapan aracın hız ve zaman bilgisi çekilen araç fotoğrafı ile birlikte hafızaya alınır, araç ikinci noktadan geçiş yaptığı anda aynı bilgiler yeniden alınır ve gidilen mesafe, iki nokta arasında alınan zamana bölünerek ortalama hız tespit edilir. Böyle bir sistemin olduğunu gören hiç bir araç sahibi hız sınırını aşmaz. Aşsa da cezasına katlanır ve bir daha aynı hatayı tekrarlamaz.

Mahalle Sakinleri Yetkililerden Tedbir Alınmasını İstiyor 

Alaşehir Kula yolunda araç trafiğinin oldukça fazla olduğunu belirten vatandaşlar, “Bu yol, ilçemizin en geniş arterlerinden biri. Baklacı Mahallesi'nde askeriye olması yine aynı mahallede Üniversite olmasının yanı sıra Kula istikametine gitmek isteyenler bu yolu kullandığı için, çok sayıda araç buradan geçiyor.

Bu yolun hız limiti saatte 50 km olmasına rağmen bu kurala uymayan sürücüler kazalara davetiye çıkarıyor. Sıklıkla da maddi hasarlı ya da yaralamalı kazalara şahit oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde yine aynı bölgede kazada biri hayatını kaybetti. Bu yoldaki araçların hızının düşürülmesi için kasise ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Lise bölgesine konulacak kasislere ilave olarak üniversite bölgesine kasis konabilir. Sonrasında ise Baklacı ilkokulu bölgesine. Böylece sürücülerin aşırı hız yapmasının önüne geçilmiş olur.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.