Alaşehir Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi’nden önemli keşif

YAŞAM 29.05.2024 - 16:23, Güncelleme: 29.05.2024 - 16:23
 

Alaşehir Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi’nden önemli keşif

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geniş bir alanda görülen ve 40 yıldır 'Mezopotamya akrebi' olarak bilinen türün, Türkiye'ye özgü yeni bir tür olduğu Alaşehir Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur tarafından keşfedildi.
Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde keşfettiği yeni akrep türü üzerine yaptığı araştırmaları ve bulgularını paylaştı. Bu yeni türü, daha önce 'Mesobuthus mesopotamicus' olarak bilinen ancak Türkiye'ye özgü olan bir tür olarak tanımladı. Prof. Dr. Yağmur, bu keşfini ABD'de 'Euscorpius' dergisinde yayınlayarak bilim dünyasına duyurdu. 21 yıldır Türkiye ve çevre ülkelerin akrepleri üzerinde çalışmalar yaptığını belirten Prof. Dr. Yağmur, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bu popülasyonun, önce 'Mesobuthus eupeus' olarak yanıltıcı biçimde tanımlandığını ve sonrasında 'Mesobuthus phillipsii' ve 'Mesobuthus mesopotamicus' olarak değerlendirildiğini ifade etti. Ancak yaptıkları araştırmalar sonucunda bu popülasyonun farklı bir tür olduğunu ortaya koyduklarını vurguladı. “YENİ BİR TÜR OLDUĞUNU FARK ETTİM” Irak'tan gelen örneklerle Türkiye'deki popülasyonu karşılaştırdıklarını ve morfolojik farklılıkların yanı sıra genetik analizlerle de yeni türü belirlediklerini açıklayan Prof. Dr. Yağmur, bu yeni türün karakteristik özelliklerini detaylı bir şekilde anlatan bir makale hazırladıklarını belirtti. Bu yeni türün, daha az kıllı ve kahverengi renkte olmasıyla 'Mesobuthus mesopotamicus' türünden ayrıldığını ifade etti. “HER SAFHASINDA YARDIMLARINI GÖRDÜM” Bu yeni akrep türünün Türkiye'deki yayılış alanlarının Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerini kapsadığını belirten Prof. Dr. Yağmur, keşiflerinin akreplerin evrimsel ve ekolojik çeşitliliği üzerine önemli katkılar sunduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur, yeni keşfettiği akrep türüne babası Mehmet Faik Yağmur'un adını verdiğini belirterek, "Doktora tez çalışmamı Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesi'nin akrep faunası üzerine yapmıştım. Bu süreçte, babam Mehmet Faik Yağmur'un her aşamada yardımlarını gördüm. Eğer babamın desteği olmasaydı, doktora tezimi tamamlamak çok daha zor olurdu. Bu yeni türü, tez çalışmalarım sırasında çeşitli bölgelerde keşfettim" şeklinde konuştu. “BABASINA İTHAF ETTİ” Ayrıca babasının Mardin ve Şanlıurfa illerinde bazı köylerde sınıf öğretmenliği yaptığını ve saha çalışmaları sırasında bu bölgeleri ziyaret ederek, bu türün varlığını tespit ettiğini ifade eden Prof. Dr. Yağmur, bu nedenle yeni keşfettiği türü babasının adına ithaf etme kararı aldığını dile getirdi. 'Mesobuthus faiki' türünün zehirinin etkili olmakla birlikte insanlar için genellikle ölümcül olmadığını ancak çocuklar ve alerjik bünyeli bireyler için potansiyel bir tehlike olabileceğini de ekledi. Bu türün, bölgesel olarak yayıldığı alanlarda ekolojik dengeyi anlamak ve koruma çalışmaları yapmak için önemli bir fırsat sunduğunu da vurguladı.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geniş bir alanda görülen ve 40 yıldır 'Mezopotamya akrebi' olarak bilinen türün, Türkiye'ye özgü yeni bir tür olduğu Alaşehir Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur tarafından keşfedildi.

Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde keşfettiği yeni akrep türü üzerine yaptığı araştırmaları ve bulgularını paylaştı. Bu yeni türü, daha önce 'Mesobuthus mesopotamicus' olarak bilinen ancak Türkiye'ye özgü olan bir tür olarak tanımladı. Prof. Dr. Yağmur, bu keşfini ABD'de 'Euscorpius' dergisinde yayınlayarak bilim dünyasına duyurdu.

21 yıldır Türkiye ve çevre ülkelerin akrepleri üzerinde çalışmalar yaptığını belirten Prof. Dr. Yağmur, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bu popülasyonun, önce 'Mesobuthus eupeus' olarak yanıltıcı biçimde tanımlandığını ve sonrasında 'Mesobuthus phillipsii' ve 'Mesobuthus mesopotamicus' olarak değerlendirildiğini ifade etti. Ancak yaptıkları araştırmalar sonucunda bu popülasyonun farklı bir tür olduğunu ortaya koyduklarını vurguladı.

“YENİ BİR TÜR OLDUĞUNU FARK ETTİM”

Irak'tan gelen örneklerle Türkiye'deki popülasyonu karşılaştırdıklarını ve morfolojik farklılıkların yanı sıra genetik analizlerle de yeni türü belirlediklerini açıklayan Prof. Dr. Yağmur, bu yeni türün karakteristik özelliklerini detaylı bir şekilde anlatan bir makale hazırladıklarını belirtti. Bu yeni türün, daha az kıllı ve kahverengi renkte olmasıyla 'Mesobuthus mesopotamicus' türünden ayrıldığını ifade etti.

“HER SAFHASINDA YARDIMLARINI GÖRDÜM”

Bu yeni akrep türünün Türkiye'deki yayılış alanlarının Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerini kapsadığını belirten Prof. Dr. Yağmur, keşiflerinin akreplerin evrimsel ve ekolojik çeşitliliği üzerine önemli katkılar sunduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur, yeni keşfettiği akrep türüne babası Mehmet Faik Yağmur'un adını verdiğini belirterek, "Doktora tez çalışmamı Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesi'nin akrep faunası üzerine yapmıştım. Bu süreçte, babam Mehmet Faik Yağmur'un her aşamada yardımlarını gördüm. Eğer babamın desteği olmasaydı, doktora tezimi tamamlamak çok daha zor olurdu. Bu yeni türü, tez çalışmalarım sırasında çeşitli bölgelerde keşfettim" şeklinde konuştu.

“BABASINA İTHAF ETTİ”

Ayrıca babasının Mardin ve Şanlıurfa illerinde bazı köylerde sınıf öğretmenliği yaptığını ve saha çalışmaları sırasında bu bölgeleri ziyaret ederek, bu türün varlığını tespit ettiğini ifade eden Prof. Dr. Yağmur, bu nedenle yeni keşfettiği türü babasının adına ithaf etme kararı aldığını dile getirdi.

'Mesobuthus faiki' türünün zehirinin etkili olmakla birlikte insanlar için genellikle ölümcül olmadığını ancak çocuklar ve alerjik bünyeli bireyler için potansiyel bir tehlike olabileceğini de ekledi. Bu türün, bölgesel olarak yayıldığı alanlarda ekolojik dengeyi anlamak ve koruma çalışmaları yapmak için önemli bir fırsat sunduğunu da vurguladı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.