Alaşehir’de Ortahan Cemevi Bakımsızlıktan Harabeye Döndü

GÜNDEM 28.08.2023 - 14:33, Güncelleme: 28.08.2023 - 14:33
 

Alaşehir’de Ortahan Cemevi Bakımsızlıktan Harabeye Döndü

Alaşehir'de Hacıaliler Ortahan Mahallesi'nde bulunan Ortahan Cem Kültür ve Dayanışma Derneği (Cemevi) binası yıllardır atıl vaziyette duruyor.
2007 yılında Ortağan'da bulunan eski okul binasının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Cem Kültür ve Dayanışma Derneği'ne verilmesiyle birlikte Alaşehir'in ilk ve tek Cemevi'nin Hacıaliler Ortahan Mahallesi'nde açıldığını dile getiren Ortahan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ender Teker, "Binamızın iç ve dış cephesinin bakımsızlığı, camlarının kırık olması, çatısında göçmeler meydana gelmesi ve binanın cam korkuluklarının kırılması sebebiyle cemevi binamız atıl vaziyette duruyor. Binanın cam korkuluklarının kırık olması güvenlik açısından da tedirginlik yaratıyor. Kimliği belirsiz kişilerce geçtiğimiz yıllarda taşlarla camları kırılan cemevinin içinde bulunan Atatürk fotoğrafı ile Alevi erkanına özgü bazı eşyaların zarar verildi. Yetkililerden bu konuda desteklerini bekliyoruz" dedi. "MAHALLE HALKI SESLERİNİN DUYULMASINI İSTİYOR" 1997 yılına kadar İlkokul olarak hizmet veren Cemevi binası 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 30 yıllık süreyle Cemevi olarak Derneğe tesis edildiğini dile getiren Teker, "Kaderine terk edilen bınamız, 2007 yılından bu yana maddi imkansızlıklar nedeniyle birçok habere konu oldu. Ortahan Cemevi'nin bakım işlerinin yapılmasını isteyen mahalle halkı, Alaşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığına Cemevi'nin durumuyla ilgili dilekçe verdiler ve cevap bekleniyor. 2007 yılında Mahallemizde, bizler gibi tüm yöre halkının mutluluk duyduğu ve farklılıkların bir arada yaşayabildiğini gösterebilen biz alevilerin ibadet görevlerini yerine getirdiği Cemevlerimizden biride kendi çaba ve girişimlerimle Ortahan Mahallemizde açıldı.2007 yılında ilk cem töreni sonrası haftanın belirli günleri sohbet yapmak için Cemevimiz kullanılırdı. Daha sonraki yıllarda Cemevleri'nin devlet tarafından ödenek alamaması sebebiyle giderleri tek elden karşıladığımız için faaliyetlerimiz kısıtlandı. Biz burayı sadece Alevilerin ibadethanesi olarak görmüyoruz. Yanı sıra bir köy evi, bir kültür evi olarakta değerlendirilmesini istiyoruz. Derneğimizin içinde bulunduğu bina Milli Eğitim Bakanlığına ait bir milli servet. Çürümesine izin vermeyelim. Devletimiz, birçok inanç gurubunun ibadethane olarak kullandığı mekanlara el uzatıyor. Biz devletini seven, Cumhuriyetine bağlı, türk vatandaşları olarak devletimizin şevkat elini bizlere de uzatmasını istiyor ve destek bekliyoruz. Konuyla ilgili Kültür Bakanlığına ve Alaşehir Belediyesine dilekçe yazdık" ifadelerini kullandı.
Alaşehir'de Hacıaliler Ortahan Mahallesi'nde bulunan Ortahan Cem Kültür ve Dayanışma Derneği (Cemevi) binası yıllardır atıl vaziyette duruyor.

2007 yılında Ortağan'da bulunan eski okul binasının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Cem Kültür ve Dayanışma Derneği'ne verilmesiyle birlikte Alaşehir'in ilk ve tek Cemevi'nin Hacıaliler Ortahan Mahallesi'nde açıldığını dile getiren Ortahan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ender Teker, "Binamızın iç ve dış cephesinin bakımsızlığı, camlarının kırık olması, çatısında göçmeler meydana gelmesi ve binanın cam korkuluklarının kırılması sebebiyle cemevi binamız atıl vaziyette duruyor. Binanın cam korkuluklarının kırık olması güvenlik açısından da tedirginlik yaratıyor. Kimliği belirsiz kişilerce geçtiğimiz yıllarda taşlarla camları kırılan cemevinin içinde bulunan Atatürk fotoğrafı ile Alevi erkanına özgü bazı eşyaların zarar verildi. Yetkililerden bu konuda desteklerini bekliyoruz" dedi.

"MAHALLE HALKI SESLERİNİN DUYULMASINI İSTİYOR"

1997 yılına kadar İlkokul olarak hizmet veren Cemevi binası 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 30 yıllık süreyle Cemevi olarak Derneğe tesis edildiğini dile getiren Teker, "Kaderine terk edilen bınamız, 2007 yılından bu yana maddi imkansızlıklar nedeniyle birçok habere konu oldu. Ortahan Cemevi'nin bakım işlerinin yapılmasını isteyen mahalle halkı, Alaşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığına Cemevi'nin durumuyla ilgili dilekçe verdiler ve cevap bekleniyor. 2007 yılında Mahallemizde, bizler gibi tüm yöre halkının mutluluk duyduğu ve farklılıkların bir arada yaşayabildiğini gösterebilen biz alevilerin ibadet görevlerini yerine getirdiği Cemevlerimizden biride kendi çaba ve girişimlerimle Ortahan Mahallemizde açıldı.2007 yılında ilk cem töreni sonrası haftanın belirli günleri sohbet yapmak için Cemevimiz kullanılırdı. Daha sonraki yıllarda Cemevleri'nin devlet tarafından ödenek alamaması sebebiyle giderleri tek elden karşıladığımız için faaliyetlerimiz kısıtlandı. Biz burayı sadece Alevilerin ibadethanesi olarak görmüyoruz. Yanı sıra bir köy evi, bir kültür evi olarakta değerlendirilmesini istiyoruz. Derneğimizin içinde bulunduğu bina Milli Eğitim Bakanlığına ait bir milli servet. Çürümesine izin vermeyelim. Devletimiz, birçok inanç gurubunun ibadethane olarak kullandığı mekanlara el uzatıyor. Biz devletini seven, Cumhuriyetine bağlı, türk vatandaşları olarak devletimizin şevkat elini bizlere de uzatmasını istiyor ve destek bekliyoruz. Konuyla ilgili Kültür Bakanlığına ve Alaşehir Belediyesine dilekçe yazdık" ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.