Alaşehir'de restore edilen tarihi yapının büyük bölümü tamamlandı

YAŞAM 06.11.2023 - 17:24, Güncelleme: 06.11.2023 - 17:24
 

Alaşehir'de restore edilen tarihi yapının büyük bölümü tamamlandı

Alaşehir'de, Cumhuriyet ile yaşıt olan eski Belediye Başkanlarından Merhum Turhan Alakent'in yıllara meydan okuyan tarihi evi 'Alaşehir Kongresi Evi' yapılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla restore ediliyor.
Tarihi Alakent Evinde restorasyon çalışmalarının  devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Ahmet Öküzcü oğlu, "Aslına uygun olarak restore edilen tarihi yapının büyük bölümünün tamamlandığını söyledi.                        “Bu evi Alaşehir'de yaşayanlar bilir ve gıptayla bakarlar” İlçedeki tarihi binalara sahip çıkılacağını belirten Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, "Hedefimiz bunları gelecek nesillere aktarmak. Bu evi Alaşehir'de yaşayanlar bilir ve gıptayla bakarlar. Amacımız bu evin restore edilerek, Alaşehir Kongresi'nin de canlandırılacağı bir ev haline getirmek ve Turhan Alakent ismini de burada yaşatmak olacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla restore edilen tarihi bina bittiğinde güzel olacak. Soğuksu Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Turan Alakent Evi, cumhuriyetin ilk dönemlerinde yapılmış bir ev. Bu evi belediyemize kazandırdık. Tarihi Alakent Evinde restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Aslına uygun olarak restore edilen yapının büyük bölümü tamamlandı. Restorasyon çalışmalarımız tamamlandığında şehrimiz, hem tarihi bir mekân kazanmış olacak hem de turizmimize katkı sağlayacak. Restorasyon çalışmalarında YİKOP (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) ve Kültür Varlıklarından destek alıyoruz. Projenin yüzde 70'ini valiliğimiz, kalan yüzde 30 kısmını da Alaşehir Belediyesi karşılıyor" dedi.  “1992 yılına kadar Alakent ailesinin üç kuşağına ev sahipliği yaptı” 1992 yılına kadar Alakent ailesinin üç kuşağına ev sahipliği yapan konutun, ikamet edildiği dönemde alt katları kışlık, üst katları yazlık olarak inşa edildiği evde kullanılan özel malzemeyle alt katların daha çabuk ısınması, üst katların ise kolayca serinlemesi için ustalık gerektiren özel mimari teknikler kullanılmış. İşgal yıllarında bozguna uğratılan Yunanlılar tarafından yakılan bir şehrin yeniden iskân sürecine denk gelen bu tarihi yapının inşasında kullanılan çimentonun ise henüz ülkemizde üretimi olmadığı için Rusya’dan getirtilen ithal çimentodan oluştuğu kuşaktan kuşağa aktarılan bilgiler arasında yer aldığı beirtildi.
Alaşehir'de, Cumhuriyet ile yaşıt olan eski Belediye Başkanlarından Merhum Turhan Alakent'in yıllara meydan okuyan tarihi evi 'Alaşehir Kongresi Evi' yapılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla restore ediliyor.

Tarihi Alakent Evinde restorasyon çalışmalarının  devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Ahmet Öküzcü oğlu, "Aslına uygun olarak restore edilen tarihi yapının büyük bölümünün tamamlandığını söyledi.
                      
“Bu evi Alaşehir'de yaşayanlar bilir ve gıptayla bakarlar”

İlçedeki tarihi binalara sahip çıkılacağını belirten Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, "Hedefimiz bunları gelecek nesillere aktarmak. Bu evi Alaşehir'de yaşayanlar bilir ve gıptayla bakarlar. Amacımız bu evin restore edilerek, Alaşehir Kongresi'nin de canlandırılacağı bir ev haline getirmek ve Turhan Alakent ismini de burada yaşatmak olacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla restore edilen tarihi bina bittiğinde güzel olacak. Soğuksu Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Turan Alakent Evi, cumhuriyetin ilk dönemlerinde yapılmış bir ev.

Bu evi belediyemize kazandırdık. Tarihi Alakent Evinde restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Aslına uygun olarak restore edilen yapının büyük bölümü tamamlandı. Restorasyon çalışmalarımız tamamlandığında şehrimiz, hem tarihi bir mekân kazanmış olacak hem de turizmimize katkı sağlayacak. Restorasyon çalışmalarında YİKOP (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) ve Kültür Varlıklarından destek alıyoruz. Projenin yüzde 70'ini valiliğimiz, kalan yüzde 30 kısmını da Alaşehir Belediyesi karşılıyor" dedi. 

“1992 yılına kadar Alakent ailesinin üç kuşağına ev sahipliği yaptı”

1992 yılına kadar Alakent ailesinin üç kuşağına ev sahipliği yapan konutun, ikamet edildiği dönemde alt katları kışlık, üst katları yazlık olarak inşa edildiği evde kullanılan özel malzemeyle alt katların daha çabuk ısınması, üst katların ise kolayca serinlemesi için ustalık gerektiren özel mimari teknikler kullanılmış. İşgal yıllarında bozguna uğratılan Yunanlılar tarafından yakılan bir şehrin yeniden iskân sürecine denk gelen bu tarihi yapının inşasında kullanılan çimentonun ise henüz ülkemizde üretimi olmadığı için Rusya’dan getirtilen ithal çimentodan oluştuğu kuşaktan kuşağa aktarılan bilgiler arasında yer aldığı beirtildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.