Alaşehir'in Cennet Hurması Dünya Pazarında

EKONOMİ 01.11.2023 - 18:30, Güncelleme: 01.11.2023 - 18:30
 

Alaşehir'in Cennet Hurması Dünya Pazarında

Alaşehir'e bağlı Kavaklıdere Mahallesi'nde Cennet Hurması hasat dönemi devam ediyor.
Alaşehir’de gemide çalışan bir denizcinin, tatil dönüşü evinin balkonunda kuruttuğu cennet elması kurularını arkadaşlarına hediye olarak götürmesiyle başlayan, cennet elması kurusu günümüzde dünya piyasalarında yer alıyor. Kavaklıdere Cennet Hurması olarak adlandırılan cennet elması kurusunun satışını yapan Recep Kılıç, serasında kuruttuğu cennet hurmalarını yurt içi ve yurt dışında pazarlıyor.  Alaşehir'in kırsal Kavaklıdere Mahallesi'nde yaşayan Recep –Sevim Kılıç çifti evlerinin bahçelerinde kurdukları sera ile, cennet hurması ticareti yapıyorlar. Kendi bahçelerinden  topladıkları ve  mahalle sakinlerinin bahçelerinden satın aldıkları cennet elmalarını işçiler tutarak, toplatıyor, soyduruyor  ve seraya asarak kurutarak, yurt içinde ve yurt dışında pazarlıyorlar.  Kadın işçiler cennet elmasının rekoltesinin düşük, ama kaliteli olduğunu dile getirirken, enflasyonun yüksek olduğunu, mazot ve işçi ücretlerinin yüksek olduğu şikayetinde bulundular.  "TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ" Bahçede dalından toplayan ve serada soyan olmak üzere  günde ortalama 20 işçi istihdam eden Recep Kılıç, Denizci bir arkadaşımızın 2014 yılında , tatile geldiğinde balkonunda kuruttuğu, cennet elması kurularını arkadaşlarına götürmesiyle başlayan “Kavaklıdere Cennet Hurması “ serüveni, günümüzde bütün dünyanın tanıdığı bir meyve haline geldi. 2016 yılında iç pazarda pazarlamak üzere başladığımız cennet hurması satışlarına, artık yetişemiyoruz.  "ÜRÜNLERİMİZ İHRACATA GİDECEK" Geçen yıl Moskova’dan 15 -20 ton Kavaklıdere Cennet Hurması talebi aldık, ancak talepleri karşılayamadık. Bölgemizde yaklaşık 800 dönüm alanda cennet elması yetiştiriliyor. 240 ton civarında bir rekolte bekliyoruz. Çiftçilerimiz üzüm bağlarını söküp, cennet elması üretimine dönüyor. Çünkü cennet elması ekonomik olarak daha karlı. Geçen yıl 4 ton cennet elması kurusu üretimi yaptım. Bu yıl hedefimiz 6 tonu geçmek.  Geçen yıl 7 TL’.ye aldığımız cennet elması kilosu bu yıl 15TL. Henüz piyasa açılmadı ama, bu yıl cennet elması kurusu fiYatı 200 TL. civarında olur. Ürettiğimiz ürünleri şu anda ihracatçı firmalarla görüşüyoruz. Henüz sezon tam başlamadı.  YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP VAR Geçen yıl Almanya ve Hollanda’ya ürün gönderdik. Bu yıl daha çok alternatif var, Pazar bulma sıkıntımız yok, ancak ürün yetersiz kalıyor. Çiftçilerimizin, üzüme alternatif ürün olarak, cennet elmasını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz, Recep Kılıç’ın en büyük destekçisi ve yardımcısı olan eşi Sevim Kılıç, eşim bahçe işlerini, toplama ve soydurma işlerini yapıyor diyerek, “ Bende soyulan ve askıya asılacak olan cennet elmalarını aparatlara takıyorum ve kurutmaya bırakıyorum. Böylece eşime destek oluyorum" dedi.
Alaşehir'e bağlı Kavaklıdere Mahallesi'nde Cennet Hurması hasat dönemi devam ediyor.

Alaşehir’de gemide çalışan bir denizcinin, tatil dönüşü evinin balkonunda kuruttuğu cennet elması kurularını arkadaşlarına hediye olarak götürmesiyle başlayan, cennet elması kurusu günümüzde dünya piyasalarında yer alıyor. Kavaklıdere Cennet Hurması olarak adlandırılan cennet elması kurusunun satışını yapan Recep Kılıç, serasında kuruttuğu cennet hurmalarını yurt içi ve yurt dışında pazarlıyor. 

Alaşehir'in kırsal Kavaklıdere Mahallesi'nde yaşayan Recep –Sevim Kılıç çifti evlerinin bahçelerinde kurdukları sera ile, cennet hurması ticareti yapıyorlar. Kendi bahçelerinden  topladıkları ve  mahalle sakinlerinin bahçelerinden satın aldıkları cennet elmalarını işçiler tutarak, toplatıyor, soyduruyor  ve seraya asarak kurutarak, yurt içinde ve yurt dışında pazarlıyorlar. 

Kadın işçiler cennet elmasının rekoltesinin düşük, ama kaliteli olduğunu dile getirirken, enflasyonun yüksek olduğunu, mazot ve işçi ücretlerinin yüksek olduğu şikayetinde bulundular. 

"TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ"

Bahçede dalından toplayan ve serada soyan olmak üzere  günde ortalama 20 işçi istihdam eden Recep Kılıç, Denizci bir arkadaşımızın 2014 yılında , tatile geldiğinde balkonunda kuruttuğu, cennet elması kurularını arkadaşlarına götürmesiyle başlayan “Kavaklıdere Cennet Hurması “ serüveni, günümüzde bütün dünyanın tanıdığı bir meyve haline geldi. 2016 yılında iç pazarda pazarlamak üzere başladığımız cennet hurması satışlarına, artık yetişemiyoruz. 

"ÜRÜNLERİMİZ İHRACATA GİDECEK"

Geçen yıl Moskova’dan 15 -20 ton Kavaklıdere Cennet Hurması talebi aldık, ancak talepleri karşılayamadık. Bölgemizde yaklaşık 800 dönüm alanda cennet elması yetiştiriliyor. 240 ton civarında bir rekolte bekliyoruz. Çiftçilerimiz üzüm bağlarını söküp, cennet elması üretimine dönüyor. Çünkü cennet elması ekonomik olarak daha karlı. Geçen yıl 4 ton cennet elması kurusu üretimi yaptım. Bu yıl hedefimiz 6 tonu geçmek.  Geçen yıl 7 TL’.ye aldığımız cennet elması kilosu bu yıl 15TL. Henüz piyasa açılmadı ama, bu yıl cennet elması kurusu fiYatı 200 TL. civarında olur. Ürettiğimiz ürünleri şu anda ihracatçı firmalarla görüşüyoruz. Henüz sezon tam başlamadı. 

YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP VAR

Geçen yıl Almanya ve Hollanda’ya ürün gönderdik. Bu yıl daha çok alternatif var, Pazar bulma sıkıntımız yok, ancak ürün yetersiz kalıyor. Çiftçilerimizin, üzüme alternatif ürün olarak, cennet elmasını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz, Recep Kılıç’ın en büyük destekçisi ve yardımcısı olan eşi Sevim Kılıç, eşim bahçe işlerini, toplama ve soydurma işlerini yapıyor diyerek, “ Bende soyulan ve askıya asılacak olan cennet elmalarını aparatlara takıyorum ve kurutmaya bırakıyorum. Böylece eşime destek oluyorum" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.