ASIRLARDIR ORJİNALLİĞİNİ KORUYAN YAPI; ŞEYH SİNAN CAMİİ

YAŞAM 05.04.2023 - 09:21, Güncelleme: 05.04.2023 - 09:21
 

ASIRLARDIR ORJİNALLİĞİNİ KORUYAN YAPI; ŞEYH SİNAN CAMİİ

Şeyhsinan mahallesindedir. Orijinalliğini tamamen koruyan yapı, turizm bakımından önem taşır. Alaşehir' in Osmanlı topraklarına katılmasıyla, buraya yerleşmeye karar kılan ve fatihlerden olduğu anlaşılan, Mahmut Fakih oğlu ve Bursa' da mefdun Emir Sultan halifesi Şeyh Sinan tarafından yaptırılmıştır. Camiinin kapısı üzerinde bulunan kitabesi çıkarılarak yerine onarım tarihini gösteren kitabe konulmuştur.
Türbenin kitâbesinden caminin, Bursa’dan gelerek Alaşehir’e yerleşen Emîr Sultan’ın halifelerinden Şeyh Sinan Efendi (ö. 887/1482) tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Harim kapısı üzerinde bulunan sülüs kitâbe ise 1236 (1821) yılındaki onarıma aittir. Millî Mücadele yıllarında depo şeklinde kullanılan cami 1964’te esaslı bir onarım görmüş, 1969 depreminde harap olduktan sonra halk tarafından tamir ettirilerek ibadete açılmıştır. ZAVİYE VE KÜTÜPHANESİ YANGINDA ZARAR GÖRDÜ  Camii planı; Osmanlı sanatının ilk dönemlerinde olduğu gibi çok kubbeli ulu cami tipinde ele alınmıştır. Asıl mekan 6 kubbe ile, son cemaat mahalli 3 kubbe ile örtülüdür. Kubbelerin ağırlığı, içerdeki iki sütuna ve duvarlara verilmiştir. Kubbeler kurşunla kaplıdır. İçeride görüşen kalem işi süslemeleri orijinaldir. Mihrap ve minber bize o devir mimarisi hakkında en iyi bilgileri verir. Duvar örgüsü Osmanlı sanatının ilk devirlerinde görülen; iki sıra tuğla, bir sıra taş tekniğine göre yapılmıştır. Tarihi ve sanat değeri olan bu camiinin zaviye ve kütüphanesi yangın sonucunda yıkılmıştır.  ŞEYH SİNAN TÜRBESİ  Şeyh Sinan camiinin avlusunda bulunan bu türbe, kapısı üzerindeki sülüs kitabeye göre; hicri 870, Miladi 1465 yılında yapılmıştır. Yine aynı kitabeye göre Şeyh Sinan 1482 yılında ölmüştür. Kare plana sahip olan türbenin üzeri kurşun kaplıdır. Burada da ilk devir Osmanlı mimarisinde görülen iki sıra tuğla, bir sıra taş örgü tekniği kullanılmıştır. Şeyh Sinan ve aile efradı bu türbede medfundur. Cami avlusunda şadırvan ve mezar taşları bulunmaktadır. Cami ve özellikle türbe ziyaretçilerin ilgisini çekmiştir. Kimileri bir dilek ve duada bulunmak için, kimileri de sadece bir Fatiha okumak için türbeyi ziyaret etmektedir. Caminin arka bahçesinde bir işadamı tarafından uzun yıllar Ramazan aylarında iftar düzenlenmişti. Son yıllarda bu geleneğin uygulanmadığı gözleniyor.
Şeyhsinan mahallesindedir. Orijinalliğini tamamen koruyan yapı, turizm bakımından önem taşır. Alaşehir' in Osmanlı topraklarına katılmasıyla, buraya yerleşmeye karar kılan ve fatihlerden olduğu anlaşılan, Mahmut Fakih oğlu ve Bursa' da mefdun Emir Sultan halifesi Şeyh Sinan tarafından yaptırılmıştır. Camiinin kapısı üzerinde bulunan kitabesi çıkarılarak yerine onarım tarihini gösteren kitabe konulmuştur.

Türbenin kitâbesinden caminin, Bursa’dan gelerek Alaşehir’e yerleşen Emîr Sultan’ın halifelerinden Şeyh Sinan Efendi (ö. 887/1482) tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Harim kapısı üzerinde bulunan sülüs kitâbe ise 1236 (1821) yılındaki onarıma aittir. Millî Mücadele yıllarında depo şeklinde kullanılan cami 1964’te esaslı bir onarım görmüş, 1969 depreminde harap olduktan sonra halk tarafından tamir ettirilerek ibadete açılmıştır.

ZAVİYE VE KÜTÜPHANESİ YANGINDA ZARAR GÖRDÜ

 Camii planı; Osmanlı sanatının ilk dönemlerinde olduğu gibi çok kubbeli ulu cami tipinde ele alınmıştır. Asıl mekan 6 kubbe ile, son cemaat mahalli 3 kubbe ile örtülüdür. Kubbelerin ağırlığı, içerdeki iki sütuna ve duvarlara verilmiştir. Kubbeler kurşunla kaplıdır. İçeride görüşen kalem işi süslemeleri orijinaldir. Mihrap ve minber bize o devir mimarisi hakkında en iyi bilgileri verir. Duvar örgüsü Osmanlı sanatının ilk devirlerinde görülen; iki sıra tuğla, bir sıra taş tekniğine göre yapılmıştır. Tarihi ve sanat değeri olan bu camiinin zaviye ve kütüphanesi yangın sonucunda yıkılmıştır.

 ŞEYH SİNAN TÜRBESİ

 Şeyh Sinan camiinin avlusunda bulunan bu türbe, kapısı üzerindeki sülüs kitabeye göre; hicri 870, Miladi 1465 yılında yapılmıştır. Yine aynı kitabeye göre Şeyh Sinan 1482 yılında ölmüştür.

Kare plana sahip olan türbenin üzeri kurşun kaplıdır. Burada da ilk devir Osmanlı mimarisinde görülen iki sıra tuğla, bir sıra taş örgü tekniği kullanılmıştır. Şeyh Sinan ve aile efradı bu türbede medfundur. Cami avlusunda şadırvan ve mezar taşları bulunmaktadır.

Cami ve özellikle türbe ziyaretçilerin ilgisini çekmiştir. Kimileri bir dilek ve duada bulunmak için, kimileri de sadece bir Fatiha okumak için türbeyi ziyaret etmektedir. Caminin arka bahçesinde bir işadamı tarafından uzun yıllar Ramazan aylarında iftar düzenlenmişti. Son yıllarda bu geleneğin uygulanmadığı gözleniyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.