BAKIRLIOĞLU TARIMSAL DESTEKLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ! "TARIMSAL DESTEKLERİN BİR ANLAMI KALMADI"

YAŞAM 21.09.2023 - 10:24, Güncelleme: 21.09.2023 - 10:57
 

BAKIRLIOĞLU TARIMSAL DESTEKLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ! "TARIMSAL DESTEKLERİN BİR ANLAMI KALMADI"

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Resmi Gazetede yayımlanan 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler Ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını eleştirdi. Bakırlıoğlu: “Kuruşluk desteklerin bir anlamı kalmadı.” dedi.
CHP’li Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu,  Resmi Gazete'de yayımlanan 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler Ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını eleştirdi. Tarımsal desteklerden birçoğunun artmadığına dikkat çeken Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada; “Gübre destekleri aynı kaldı. Dekar başına arpa buğday çavdar için 46 lira, diğer tüm ürünler için 21 lira.” İfadelerinde bulundu.   “ZAMLAR MAZOT DESTEĞİNİ ANLAMSIZ KILDI”   Bakırlıoğlu: “Havza bazlı fark ödemesi desteğinde ise sadece kilogram başına buğday pirimi 1 liraya, kütlü pamuk pirimi 160 kuruşa çıkarıldı. Dane mısır, çeltik, baklagil, zeytin, zeytinyağı ve yaş çay destekleri aynı kaldı. Üç ayda mazota gelen yüzde yüz zam mazot desteğini de anlamsız kıldı.” diyerek mazota yapılan zamlara da tepki gösterdi.   ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI DESTEĞİ YİNE ARTMADI   Zeytine desteğin artırılmasını belirten Bakırlıoğlu, “8 yıldır zeytinyağı desteği 80 kuruş. 4 yıl önce verilmeye başlayan dane zeytin desteği hala 15 kuruş. 8 yıl önce zeytinyağı fiyatı 14 lira iken, bugün 190 lira. Ama destek hala 80 kuruş. Zeytinyağı desteği 1999 yılında 40 cent’ti. Bugün ancak 5 cent yapıyor. Artık desteklemenin bir anlamı kalmadığı için, üretici destekleme almak için dosya verme gereği bile duymuyor” şeklinde konuştu.   "MISIR DESTEĞİ YEDİ YILDIR 3 KURUŞ"   Mısır fiyatlarını da değinen Bakırlıoğlu, “Mısır, ithal etmek zorunda olduğumuz ürünlerin başında geliyor. Çünkü üretim tüketimi karşılamıyor. En önemli hayvan yemi hammaddesi. TMO mısır alım fiyatı bu yıl çiftçiyi memnun etmedi. Desteklemenin de artmamış olması tam bir hayal kırıklığı. 2015 yılında dane mısıra verilen destek kilogram başına 4 kuruştu. 7 yıldır 3 kuruş. TMO’nun 7 yıl önce mısır alım fiyatı ton başına 760 liraydı. Ton başına destek 30 liraydı. 2023 yılında ise ton başına alım fiyatı 6.000 lira açıklandı. Dane mısır primi hala ton başına 30 lira. Fiyat destek oranına baktığımızda binde 5… Seneye mısır ekecek çiftçi bulamayacağız ifadelerine yer verdi.”  ifadelerine yer verdi.   "DESTEKLEME OLMADAN TARIM SÜRDÜRÜLEMEZ"   Kendisi de çiftçi olan CHP’li Bakaırlıoğlu tarımsal destekler birçok üründe anlamını yitirmiş durumda olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü.“Bu şartlar altında sürdürülebilir tarımdan bahsetmek mümkün değil. Yeterli destekleme olmazsa stratejik öneme sahip birçok ürünün üretiminden vazgeçilecek, üretim düşecek ve daha fazla ithalat yapmak zorunda kalacağız.Fiyatlar çiftçiyi memnun etmedi, destekler yetersiz. İklim krizi ve kuraklık tehlikesi tarımsal üretimi olusuz etkiliyor. Tarım geleceğin en önemli sektörü, sahip çıkmazsak sadece ithalata bağımlı kalmayacağız. Çok ciddi gıda enflasyonuyla da karşı karşıya kalacağız.”
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Resmi Gazetede yayımlanan 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler Ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını eleştirdi. Bakırlıoğlu: “Kuruşluk desteklerin bir anlamı kalmadı.” dedi.

CHP’li Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu,  Resmi Gazete'de yayımlanan 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler Ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını eleştirdi. Tarımsal desteklerden birçoğunun artmadığına dikkat çeken Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada; “Gübre destekleri aynı kaldı. Dekar başına arpa buğday çavdar için 46 lira, diğer tüm ürünler için 21 lira.” İfadelerinde bulundu.

 

“ZAMLAR MAZOT DESTEĞİNİ ANLAMSIZ KILDI”

 

Bakırlıoğlu: “Havza bazlı fark ödemesi desteğinde ise sadece kilogram başına buğday pirimi 1 liraya, kütlü pamuk pirimi 160 kuruşa çıkarıldı. Dane mısır, çeltik, baklagil, zeytin, zeytinyağı ve yaş çay destekleri aynı kaldı. Üç ayda mazota gelen yüzde yüz zam mazot desteğini de anlamsız kıldı.” diyerek mazota yapılan zamlara da tepki gösterdi.

 

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI DESTEĞİ YİNE ARTMADI

 

Zeytine desteğin artırılmasını belirten Bakırlıoğlu, “8 yıldır zeytinyağı desteği 80 kuruş. 4 yıl önce verilmeye başlayan dane zeytin desteği hala 15 kuruş. 8 yıl önce zeytinyağı fiyatı 14 lira iken, bugün 190 lira. Ama destek hala 80 kuruş. Zeytinyağı desteği 1999 yılında 40 cent’ti. Bugün ancak 5 cent yapıyor. Artık desteklemenin bir anlamı kalmadığı için, üretici destekleme almak için dosya verme gereği bile duymuyor” şeklinde konuştu.

 

"MISIR DESTEĞİ YEDİ YILDIR 3 KURUŞ"

 

Mısır fiyatlarını da değinen Bakırlıoğlu, “Mısır, ithal etmek zorunda olduğumuz ürünlerin başında geliyor. Çünkü üretim tüketimi karşılamıyor. En önemli hayvan yemi hammaddesi. TMO mısır alım fiyatı bu yıl çiftçiyi memnun etmedi. Desteklemenin de artmamış olması tam bir hayal kırıklığı. 2015 yılında dane mısıra verilen destek kilogram başına 4 kuruştu. 7 yıldır 3 kuruş. TMO’nun 7 yıl önce mısır alım fiyatı ton başına 760 liraydı. Ton başına destek 30 liraydı. 2023 yılında ise ton başına alım fiyatı 6.000 lira açıklandı. Dane mısır primi hala ton başına 30 lira. Fiyat destek oranına baktığımızda binde 5… Seneye mısır ekecek çiftçi bulamayacağız ifadelerine yer verdi.”  ifadelerine yer verdi.

 

"DESTEKLEME OLMADAN TARIM SÜRDÜRÜLEMEZ"

 

Kendisi de çiftçi olan CHP’li Bakaırlıoğlu tarımsal destekler birçok üründe anlamını yitirmiş durumda olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü.“Bu şartlar altında sürdürülebilir tarımdan bahsetmek mümkün değil. Yeterli destekleme olmazsa stratejik öneme sahip birçok ürünün üretiminden vazgeçilecek, üretim düşecek ve daha fazla ithalat yapmak zorunda kalacağız.Fiyatlar çiftçiyi memnun etmedi, destekler yetersiz. İklim krizi ve kuraklık tehlikesi tarımsal üretimi olusuz etkiliyor. Tarım geleceğin en önemli sektörü, sahip çıkmazsak sadece ithalata bağımlı kalmayacağız. Çok ciddi gıda enflasyonuyla da karşı karşıya kalacağız.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.