İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuru Ve Uygulama Kılavuzu Yayımlandı

EĞİTİM 02.02.2024 - 12:16, Güncelleme: 02.02.2024 - 12:16
 

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuru Ve Uygulama Kılavuzu Yayımlandı

Bursluluk sınavlarına başvuru tarih ve saatleri açıklandı. Konu hakkında açıklama yapan Alaşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, "Öğrencilerimizin mağdur olmaması için, okul idareleri ve ilgili eğitim görevlilerinin bu konuda daha hassas davranmalarını isteyerek, bursluluk sınavına girmeye hak kazanan öğrencilerimiz, 13 Şubat – 1 Mart 2024 tarihleri arasında başvuru yapabilecekler. Sınavlar 21 Nisan 2024 Günü yapılıp, Sonuçlar 17 Mayıs 2024 günü açıklanacak dedi.
Hüseyin Güneş bakanlık tarafından yapılan açıklamayı sosyal medyada paylaştı, ilgili okullara gönderdi. İlgili bakanlık açıklamasında;  Milli Eğitim Bakanlığınca 21 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu yayımlandı. Kılavuzda resmî ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ile özel eğitim ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8'inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11'inci sınıflarında eğitim gören öğrencilere yönelik yapılacak olan bursluluk sınavı ile ilgili usul ve esaslara yer verildi. Bu yıl 21 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan sınava başvurular, 13 Şubat 2024 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında yapılacak. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler  sistem  üzerinden, KKTC vatandaşı olan öğrenciler ise  KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliği veya eğitim müşavirliği üzerinden başvuru yapabilecek ve sınavda özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere sınav tedbir hizmeti verilecek. SINAVDA 80 SORU SORULACAK 5, 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrenciler ile hazırlık sınıfı öğrencilerine 80 soru sorulacak. Sınav, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının belirlediği kazanımlar kapsamında uygulanacak. Sınavda 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfı öğrencilerine dörder seçenekli 80 soru sorulacak ve 100 dakika süre verilecek. 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine ise dörder seçenekli 100 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecek. Kılavuza göre fotoğraflı sınav giriş belgesi, sınav tarihinden en az 7 gün önce www.meb.gov.tr internet adresinden alınabilecek. Sınav, 21 Nisan 2024 Pazar günü Türkiye saatiyle 10.00'da başlayacak. Sınav sonuçları, 17 Mayıs 2024 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Daha önce öğretim yılı bitmeden yapılan bursluluk sınavları, koronavirüs salgını nedeniyle eylül ayı itibarıyla gerçekleştiriliyordu.  Bu yıl 2023 - 2024 eğitim öğretim yılı sona ermeden yaz tatili öncesinde öğrencilerin güncel bilgileriyle sınava girebilmeleri için sınavın 21 Nisan 2024  tarihinde, eğitim öğretim  yılı  tamamlanmadan yapılamasına karar verildiğini belirtti.
Bursluluk sınavlarına başvuru tarih ve saatleri açıklandı. Konu hakkında açıklama yapan Alaşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, "Öğrencilerimizin mağdur olmaması için, okul idareleri ve ilgili eğitim görevlilerinin bu konuda daha hassas davranmalarını isteyerek, bursluluk sınavına girmeye hak kazanan öğrencilerimiz, 13 Şubat – 1 Mart 2024 tarihleri arasında başvuru yapabilecekler. Sınavlar 21 Nisan 2024 Günü yapılıp, Sonuçlar 17 Mayıs 2024 günü açıklanacak dedi.

Hüseyin Güneş bakanlık tarafından yapılan açıklamayı sosyal medyada paylaştı, ilgili okullara gönderdi. İlgili bakanlık açıklamasında; 
Milli Eğitim Bakanlığınca 21 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu yayımlandı. Kılavuzda resmî ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ile özel eğitim ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8'inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11'inci sınıflarında eğitim gören öğrencilere yönelik yapılacak olan bursluluk sınavı ile ilgili usul ve esaslara yer verildi.

Bu yıl 21 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan sınava başvurular, 13 Şubat 2024 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında yapılacak.
Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler  sistem  üzerinden, KKTC vatandaşı olan öğrenciler ise  KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliği veya eğitim müşavirliği üzerinden başvuru yapabilecek ve sınavda özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere sınav tedbir hizmeti verilecek.

SINAVDA 80 SORU SORULACAK

5, 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrenciler ile hazırlık sınıfı öğrencilerine 80 soru sorulacak. Sınav, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının belirlediği kazanımlar kapsamında uygulanacak. Sınavda 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfı öğrencilerine dörder seçenekli 80 soru sorulacak ve 100 dakika süre verilecek. 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine ise dörder seçenekli 100 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecek.

Kılavuza göre fotoğraflı sınav giriş belgesi, sınav tarihinden en az 7 gün önce www.meb.gov.tr internet adresinden alınabilecek. Sınav, 21 Nisan 2024 Pazar günü Türkiye saatiyle 10.00'da başlayacak.
Sınav sonuçları, 17 Mayıs 2024 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek.
Daha önce öğretim yılı bitmeden yapılan bursluluk sınavları, koronavirüs salgını nedeniyle eylül ayı itibarıyla gerçekleştiriliyordu. 

Bu yıl 2023 - 2024 eğitim öğretim yılı sona ermeden yaz tatili öncesinde öğrencilerin güncel bilgileriyle sınava girebilmeleri için sınavın 21 Nisan 2024  tarihinde, eğitim öğretim  yılı  tamamlanmadan yapılamasına karar verildiğini belirtti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.