İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ HAFTASI KUTLANDI

YAŞAM 15.12.2022 - 08:30, Güncelleme: 15.12.2022 - 08:30
 

İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ HAFTASI KUTLANDI

Alaşehir’de 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutlandı. Atatürk İlkokulu-Ortaokulu Müdürlü tarafından hazırlanan kutlamalar Şehit Fethi Sekin Gençlik Merkezinde yapıldı. Kutlamalara Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Alaşehir İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yasemin Oral , Alaşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemal Şengül , sivil toplum örgütleri ve öğrenciler katıldı.
 Programda  İnsan Hakları ve Demokrasi Haftasında bilgiler verildi, etkinlikler düzenlendi. Programda konuşma yapan Atatürk İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Şerafettin Güçlü,  “İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine “ İnsan Hakları” denir.  İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler de artmıştır.”dedi. Güçlü konuşmasının devamında da “İnsanlara insan oldukları için sahip olmaları gereken bir takım hakların bulunduğu fikri ilk kez İngiltere’den ortaya atıldı.19. Yüzyılda Amerika ve diğer bir çok ülkelere yayılan bu fikir akımından sonra 1789 Fransız İhtilali Avrupa’da insan haklarının kabul edilmesini ve uygulanmasını sağlamıştır. 24 Ekim 1945’te kurulan Birleşmiş Milletler Örgütü’nün öncelikle amacı dünyada barışı ve güvenliği sağlamaktı. 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”ni kabul ve ilan etti. İnsan Hakları Beyannamesi 30 maddeden oluşmuştur. Bu beyanname insana değer veren, özgürlük, eşitlik tanıyan duyurudur, diyerek , programı hazırlayan ve programa katılan herkese teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu. Günün anlam ve önemine binaen çeşitli etkinlikler düzenlendi. Şiirler okundu. Gün hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.
Alaşehir’de 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutlandı. Atatürk İlkokulu-Ortaokulu Müdürlü tarafından hazırlanan kutlamalar Şehit Fethi Sekin Gençlik Merkezinde yapıldı. Kutlamalara Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Alaşehir İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yasemin Oral , Alaşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemal Şengül , sivil toplum örgütleri ve öğrenciler katıldı.

 Programda  İnsan Hakları ve Demokrasi Haftasında bilgiler verildi, etkinlikler düzenlendi. Programda konuşma yapan Atatürk İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Şerafettin Güçlü,  “İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine “ İnsan Hakları” denir.  İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler de artmıştır.”dedi.

Güçlü konuşmasının devamında da “İnsanlara insan oldukları için sahip olmaları gereken bir takım hakların bulunduğu fikri ilk kez İngiltere’den ortaya atıldı.19. Yüzyılda Amerika ve diğer bir çok ülkelere yayılan bu fikir akımından sonra 1789 Fransız İhtilali Avrupa’da insan haklarının kabul edilmesini ve uygulanmasını sağlamıştır. 24 Ekim 1945’te kurulan Birleşmiş Milletler Örgütü’nün öncelikle amacı dünyada barışı ve güvenliği sağlamaktı. 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”ni kabul ve ilan etti. İnsan Hakları Beyannamesi 30 maddeden oluşmuştur. Bu beyanname insana değer veren, özgürlük, eşitlik tanıyan duyurudur, diyerek , programı hazırlayan ve programa katılan herkese teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

Günün anlam ve önemine binaen çeşitli etkinlikler düzenlendi. Şiirler okundu. Gün hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.