Tarıma Dayalı Yatırımlarda Kırsal Kalkınma Destekleri Başladı

EKONOMİ 15.01.2024 - 20:50, Güncelleme: 15.01.2024 - 20:50
 

Tarıma Dayalı Yatırımlarda Kırsal Kalkınma Destekleri Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi kapsamında bir çok yatırımcıya destek veriyor. 29 Aralık 2023 gün ve 2023/51 sayılı tebliğ ile desteklemeler başladı. Bu kapsamda KOBİ düzeyinde olmak üzere; kadın, genç girişimciler ile üretici örgütlerine öncelik verilerek gerçek ve tüzel kişiler başvurabilecekler.
Alaşehir AN-OK Proje Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Müdürü Makine Mühendisi Ahmet Kocakabak, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarıma dayalı yatırımlara destek veriliyor. 29 Aralık tarihinde yayınlanan tebliğe göre , Uygun kabul edilen tarımsal yatırım başvuruları 29 Aralık 20230- 31.03.2024 tarihleri arasında yapılacak.  Hayvan, tarımsal üretim, enerji gibi alanlarda yatırım yapmak isteyenler başvurularını son günlere bırakmadan, yapmaları gerekir" dedi.  Desteklenen Alanlar ve Destek Unsurları Nelerdir? Kırsal alanlarda veya Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerde  su ürünleri yatırımları (yatırım yeri kısıtı bulunmamaktadır.) Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanması Bitkisel veya hayvansal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması Büyükbaş hayvan, Küçükbaş hayvan, Kanatlı hayvan yetiştiriciliği, Kültür mantarı üretimi, Kanatlı kesimhaneleri, Büyükbaş ve küçükbaş kesimhaneleri, Çelik silo ve soğuk hava deposu yapımı, Tarımsal ürünlerin üretilmesine yönelik iklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli, modern seralar yapımı, En az 3 dekar büyüklüğündeki seraların kullanımına yönelik güneş, rüzgar, biyogaz, jeotermal enerji yatırımları Denizlerde, iç sularda veya Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerde su ürünleri yetiştiriciliği Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması gibi yatırım konularındaki işletmelerin öz tüketimine ait elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yenilenebilir enerji tesislerinin kurulumu, Sert kabuklu meyveler hariç, tarımsal ürünlerin işlenmesi, Un, yem ve kütlü pamuk konusunda sadece kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon niteliğindeki başvurular hibe desteği kapsamında değerlendirilir.  Çay ve fındık konusunda sadece yaş çay ve fındık üretiminin yapıldığı illerdeki yatırımlar Yatırım yeri kiralamalarda en az 7 yıllık kiralama şartı aranacaktır.  Firmamız kanalıyla başvuru yapmak isteyen yatırımcılarımızın  Arif Şenol Sözer Caddesi No: 30/A da bulunan işyerimizde bizlerle iletişime geçebilirler" dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi kapsamında bir çok yatırımcıya destek veriyor. 29 Aralık 2023 gün ve 2023/51 sayılı tebliğ ile desteklemeler başladı. Bu kapsamda KOBİ düzeyinde olmak üzere; kadın, genç girişimciler ile üretici örgütlerine öncelik verilerek gerçek ve tüzel kişiler başvurabilecekler.

Alaşehir AN-OK Proje Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Müdürü Makine Mühendisi Ahmet Kocakabak, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarıma dayalı yatırımlara destek veriliyor. 29 Aralık tarihinde yayınlanan tebliğe göre , Uygun kabul edilen tarımsal yatırım başvuruları 29 Aralık 20230- 31.03.2024 tarihleri arasında yapılacak.  Hayvan, tarımsal üretim, enerji gibi alanlarda yatırım yapmak isteyenler başvurularını son günlere bırakmadan, yapmaları gerekir" dedi. 

Desteklenen Alanlar ve Destek Unsurları Nelerdir?

Kırsal alanlarda veya Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerde  su ürünleri yatırımları (yatırım yeri kısıtı bulunmamaktadır.)
Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanması Bitkisel veya hayvansal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması Büyükbaş hayvan, Küçükbaş hayvan, Kanatlı hayvan yetiştiriciliği, Kültür mantarı üretimi, Kanatlı kesimhaneleri, Büyükbaş ve küçükbaş kesimhaneleri, Çelik silo ve soğuk hava deposu yapımı, Tarımsal ürünlerin üretilmesine yönelik iklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli, modern seralar yapımı, En az 3 dekar büyüklüğündeki seraların kullanımına yönelik güneş, rüzgar, biyogaz, jeotermal enerji yatırımları Denizlerde, iç sularda veya Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerde su ürünleri yetiştiriciliği Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması gibi yatırım konularındaki işletmelerin öz tüketimine ait elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yenilenebilir enerji tesislerinin kurulumu, Sert kabuklu meyveler hariç, tarımsal ürünlerin işlenmesi, Un, yem ve kütlü pamuk konusunda sadece kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon niteliğindeki başvurular hibe desteği kapsamında değerlendirilir. 

Çay ve fındık konusunda sadece yaş çay ve fındık üretiminin yapıldığı illerdeki yatırımlar Yatırım yeri kiralamalarda en az 7 yıllık kiralama şartı aranacaktır. 

Firmamız kanalıyla başvuru yapmak isteyen yatırımcılarımızın  Arif Şenol Sözer Caddesi No: 30/A da bulunan işyerimizde bizlerle iletişime geçebilirler" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.