VALİLİKTEN RİSKLİ BİNALAR İÇİN DUYURU YAPILDI

YAŞAM 06.03.2023 - 09:58, Güncelleme: 06.03.2023 - 09:58
 

VALİLİKTEN RİSKLİ BİNALAR İÇİN DUYURU YAPILDI

MANİSA VALİLİĞİ, RİSKLİ BİNALARIN TESPİTİNİN YAPILMASIYLA İLGİLİ BİR DUYURU YAYINLADI. YAPILAN DUYURUDA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:
“ 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde Riskli Bina Tespit İşlemleri; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca lisanslandırılan, Kamu kurum ve kuruluşları, Üniversiteler, Sermayesinin en az yüzde kırkı kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan şirketler, Depremden korunma, deprem zararlarının azaltılması ve deprem mühendisliğinin gelişmesine katkıda bulunmak gibi konularda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, 29/6/2001 tarihli ve 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanuna göre Bakanlıktan izin belgesi almış yapı denetimi kuruluşları ile laboratuvar kuruluşları, 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu uyarınca, inşaat, jeoloji ve jeofizik mühendisleri odalarına büro tescilini yaptırmış kurum ve kuruluşlar, tarafından yapılmaktadır. Vatandaşlar yapılarını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlara riskli yapı tespitini yaptırabilirler. Bu aşamada maliklerden birinin veya kanuni temsilcisinin müracaatı ile bu tespit yapılabilir. Riskli yapı tespiti talebi, elektronik yazılım sistemi üzerinden yapılır. 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmadığı için arsa paylı tapu var ise, arsa üzerinde fiilen bulunan yapının riskli yapı tespiti, yapının sahibi olan arsa payı sahibince yaptırılır. Arsa üzerindeki yapının başkasına ait olması ve bunun da tapu kütüğünde belirtilmiş olması halinde, riskli yapı tespiti lehine şerh olan tarafça yaptırılır. Riskli Yapılar, 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği’nin Ek-2’sinde yer alan Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslara göre tespit edilir. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında ki Kanundan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın izleyeceği yol haritası ve lisanslandırılmış kuruluşlara ait isim ve unvanlara aşağıda ki internet adresinden ulaşılabilir. https://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-ile-ilgili-kuruluslar https://manisa.csb.gov.tr/ duyurular, Riski Yapı Tespiti   Vatandaşlarımız; 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında ki Kanundan (Kentsel Dönüşüm Kanunu) faydalanarak “Bina Risk Tespiti” yaptırmak isteyenlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca lisanslandırılmış kurumların dışında herhangi bir kurum, kuruluş ve şahsa Riskli Bina Tespiti yaptırmaması büyük önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla sunulur. “
MANİSA VALİLİĞİ, RİSKLİ BİNALARIN TESPİTİNİN YAPILMASIYLA İLGİLİ BİR DUYURU YAYINLADI. YAPILAN DUYURUDA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde Riskli Bina Tespit İşlemleri; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca lisanslandırılan, Kamu kurum ve kuruluşları, Üniversiteler, Sermayesinin en az yüzde kırkı kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan şirketler, Depremden korunma, deprem zararlarının azaltılması ve deprem mühendisliğinin gelişmesine katkıda bulunmak gibi konularda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, 29/6/2001 tarihli ve 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanuna göre Bakanlıktan izin belgesi almış yapı denetimi kuruluşları ile laboratuvar kuruluşları, 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu uyarınca, inşaat, jeoloji ve jeofizik mühendisleri odalarına büro tescilini yaptırmış kurum ve kuruluşlar, tarafından yapılmaktadır.

Vatandaşlar yapılarını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlara riskli yapı tespitini yaptırabilirler. Bu aşamada maliklerden birinin veya kanuni temsilcisinin müracaatı ile bu tespit yapılabilir. Riskli yapı tespiti talebi, elektronik yazılım sistemi üzerinden yapılır. 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmadığı için arsa paylı tapu var ise, arsa üzerinde fiilen bulunan yapının riskli yapı tespiti, yapının sahibi olan arsa payı sahibince yaptırılır. Arsa üzerindeki yapının başkasına ait olması ve bunun da tapu kütüğünde belirtilmiş olması halinde, riskli yapı tespiti lehine şerh olan tarafça yaptırılır. Riskli Yapılar, 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği’nin Ek-2’sinde yer alan Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslara göre tespit edilir.

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında ki Kanundan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın izleyeceği yol haritası ve lisanslandırılmış kuruluşlara ait isim ve unvanlara aşağıda ki internet adresinden ulaşılabilir.

https://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-ile-ilgili-kuruluslar

https://manisa.csb.gov.tr/ duyurular, Riski Yapı Tespiti

 

Vatandaşlarımız; 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında ki Kanundan (Kentsel Dönüşüm Kanunu) faydalanarak “Bina Risk Tespiti” yaptırmak isteyenlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca lisanslandırılmış kurumların dışında herhangi bir kurum, kuruluş ve şahsa Riskli Bina Tespiti yaptırmaması büyük önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla sunulur. “

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve beseylul.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.